CI160808-56NJ
DigiKey Part Number
118-CI160808-56NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CI160808-56NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CI160808-56NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI160808-56NJ
Description
FIXED IND 56NH 300MA 1 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 1Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CI160808-56NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
750MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)