CHV1206-FX-1004ELF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 12,870
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 29,009
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Direct
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 1
1 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage Thick Film
CHV1206-FX-1004ELF
DigiKey Part Number
CHV1206-FX-1004ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CHV1206-FX-1004ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CHV1206-FX-1004ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206-FX-1004ELF
Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CHV1206-FX-1004ELF Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)