CD214C-T40CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 13,828
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 28,894
Similar
In Stock: 44
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 1
Comchip Technology
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T40CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T40CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T40CALF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T40CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V