CD214C-T36CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 37,620
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,400
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Comchip Technology
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T36CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T36CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T36CALF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T36CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V