CD214C-T12CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 11,478
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,807
Datasheet
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
In Stock: 955
Comchip Technology
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T12CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T12CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T12CALF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T12CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V