CD214B-T15CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 54,000
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7,733
Datasheet
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
24.4V Clamp 24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T15CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T15CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T15CALF
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T15CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V