CD214B-T10CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 74,189
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 34,196
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
Comchip Technology
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T10CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T10CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T10CALF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T10CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V