CD214A-T90CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24,738
Datasheet
146V Clamp 2.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T90CALF
DigiKey Part Number
118-CD214A-T90CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T90CALF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
100V