CD214A-T170CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 12,708
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 5,755
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
STMicroelectronics
275V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T170CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T170CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T170CALF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T170CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V