CD214A-F1400 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 11,495
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 6,802
Comchip Technology
Datasheet
onsemi
onsemi
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Diode 400 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-F1400
DigiKey Part Number
CD214A-F1400TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-F1400
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-F1400 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)