CD1408-FU1600
DigiKey Part Number
CD1408-FU1600TR-ND - Tape & Reel (TR)
CD1408-FU1600CT-ND - Cut Tape (CT)
CD1408-FU1600DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1408-FU1600
Description
DIODE STANDARD 600V 1A 1408
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 1A Surface Mount 1408
EDA/CAD Models
CD1408-FU1600 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
1408
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)