CC322522A-2R2K
DigiKey Part Number
118-CC322522A-2R2KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CC322522A-2R2KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CC322522A-2R2KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC322522A-2R2K
Description
FIXED IND 2.2UH 1.15A 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Inductor 1.15 A 250mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC322522A-2R2K Models
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
65MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Current Rating (Amps)
Supplier Device Package
3225
Current - Saturation (Isat)
1A
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)