51SAD-U25-B15L
DigiKey Part Number
51SAD-U25-B15L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51SAD-U25-B15L
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.521" x 0.492" Face (13.25mm x 12.50mm)