51SAD-U25-A10L
DigiKey Part Number
51SAD-U25-A10L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51SAD-U25-A10L
Description
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.521" x 0.492" Face (13.25mm x 12.50mm)