51SAD-U13-A13L
DigiKey Part Number
51SAD-U13-A13L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51SAD-U13-A13L
Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
290°
Packaging
Tray
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.512" (13.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M6 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Rectangular - 0.521" x 0.492" Face (13.25mm x 12.50mm)