4816P-1-472
DigiKey Part Number
118-4816P-1-472TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4816P-1-472
Description
RNET-THK FILM SMD MED BODY
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Category
Power Per Element
160mW
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
4.7k
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
16-SOM
Number of Resistors
8
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)