3862C-166-103AL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3862C-166-103AL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3862C-166-103AL |
Description | POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
Category | Adjustment Type Top Adjustment |
Manufacturer Bourns Inc. | Temperature Coefficient ±150ppm/°C |
Series | Rotation 295° |
Packaging Bulk | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Termination Style PC Pins |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Slotted |
Tolerance ±10% | Actuator Length 0.500" (12.70mm) |
Power (Watts) 1W | Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread 1/4-32 |
Number of Turns 1.0 | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Round - 0.500" Dia (12.70mm) |