3683S-1-203L
DigiKey Part Number
3683S-1-203L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3683S-1-203L
Description
VALUE DISPLAY POT 20K 2W PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 2 W 3.0 Character Panel Mount Value Display Potentiometer
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3683S-1-203L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Push Button
Series
Number of Characters
3.0
Packaging
Tray
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
Square - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)
Resistance
20 kOhms
Termination Style
Solder Lug
Power (Watts)
2 W