3590S-1-202L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 63
Datasheet
Similar
C&B/RESI
In Stock: 0
Datasheet
2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
3590S-1-202L
DigiKey Part Number
3590S-1-202L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3590S-1-202L
Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3590S-1-202L Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
2k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.248" (6.30mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)