3590P-4-503L
3590P-4-503L
3590P-4-503L
DigiKey Part Number
3590P-4-503L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3590P-4-503L
Description
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3590P-4-503L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)