3543S-1-103L
DigiKey Part Number
3543S-1-103L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3543S-1-103L
Description
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Wirewound 1W Solder Lug
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Number of Turns
3.0
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)