3541H-1-103L
DigiKey Part Number
3541H-1-103L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3541H-1-103L
Description
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Hybritron® 2W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3541H-1-103L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Tray
Resistive Material
Hybritron®
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Number of Turns
10.0
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)