3400S-1-103L
DigiKey Part Number
3400S-1-103L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3400S-1-103L
Description
POT 10K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 5W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
5W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.813" Dia (46.04mm)