3386W-1-501 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1,615
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386W-1-501
DigiKey Part Number
3386W-501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-501
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386W-1-501 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%