3386K-1-502LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 91
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1,518
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 57
In Stock: 200
In Stock: 107
In Stock: 475
In Stock: 497
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386K-1-502LF
DigiKey Part Number
3386K-1-502LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386K-1-502LF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386K-1-502LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%