3362X-1-332LF
DigiKey Part Number
118-3362X-1-332LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362X-1-332LF
Description
TRIMMER 3.3KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
3.3 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3362X-1-332LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
3.3 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%