3362X-1-203LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1,559
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Nidec Components
In Stock: 374
Vishay Sfernice
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362X-1-203LF
DigiKey Part Number
3362X-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362X-1-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362X-1-203LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%