3362M-1-104 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 433
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sfernice
In Stock: 0
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362M-1-104
DigiKey Part Number
3362M-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362M-1-104
Description
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362M-1-104 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%