3360C-1-103LF
DigiKey Part Number
118-3360C-1-103LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3360C-1-103LF
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
EDA/CAD Models
3360C-1-103LF Models
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.093" (2.36mm)
Size - Body
Square - 0.264" x 0.252" Face (6.70mm x 6.40mm)