3352T-1-202LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3352T-202LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3352T-1-202LF |
Description | THUMBWHEEL POT 2K OHM 0.5W TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3352T-1-202LF Models |
Category | Tolerance ±20% |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Bulk | Size / Dimension Round - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm) |
Part Status Active | Termination PC Pins |
Resistance 2 kOhms | Mounting Type Through Hole |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Base Product Number |