3329U-1-501R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1,978
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1,247
Datasheet
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3329U-1-501R
DigiKey Part Number
3329U-1-501R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3329U-1-501R
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3329U-1-501R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.250" Dia (6.35mm)
Tolerance
±10%