3314Z-1-254E
DigiKey Part Number
3314Z-254ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314Z-1-254E
Description
TRIMMER 250K OHM 0.25W J LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3314Z-1-254E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
250 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.219" x 0.197" Face (5.56mm x 5.01mm)
Tolerance
±20%