3314S-2-102E is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 193
Vishay Sfernice
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3314S-2-102E
DigiKey Part Number
3314S-2-102E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314S-2-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3314S-2-102E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%