3314S-1-102E
DigiKey Part Number
118-3314S-1-102ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3314S-1-102ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-3314S-1-102EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314S-1-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
1 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%