3314R-1-201E
DigiKey Part Number
3314R-1-201ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3314R-1-201ECT-ND - Cut Tape (CT)
3314R-1-201EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314R-1-201E
Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW BOT ADJ
Detailed Description
200 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Bottom Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3314R-1-201E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Bottom Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
200 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%