3310C-111-102L
DigiKey Part Number
3310C-111-102L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3310C-111-102L
Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Tube
Resistive Material
Conductive Plastic
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)