3306P-1-503
DigiKey Part Number
3306P-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306P-1-503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.2W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3306P-1-503 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)
Tolerance
±25%