3306K-1-105
DigiKey Part Number
3306K-105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306K-1-105
Description
TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PIN SIDE
Detailed Description
1 MOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3306K-1-105 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%