3306F-1-254
DigiKey Part Number
118-3306F-1-254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306F-1-254
Description
TRIMMER 250K OHM 0.2W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3306F-1-254 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
250 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)
Tolerance
±25%