3296X-1-103R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 69
In Stock: 334
In Stock: 75
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
3296X-1-103R
DigiKey Part Number
3296X-1-103R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296X-1-103R
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296X-1-103R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%