3296W-1-203LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5,070
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4,235
Datasheet
Nidec Components
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-203LF
DigiKey Part Number
3296W-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-203LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%