3292L-1-102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1 kOhms 0.5W, 1/2W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3292L-1-102
DigiKey Part Number
3292L-1-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3292L-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3292L-1-102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
1 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Tolerance
±10%