3269P-1-201LF
DigiKey Part Number
118-3269P-1-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3269P-1-201LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%