3266Z-1-502R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 200
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 179
In Stock: 39
In Stock: 82
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 541
TT Electronics/BI
5 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3266Z-1-502R
DigiKey Part Number
3266Z-1-502R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266Z-1-502R
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3266Z-1-502R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%