3266W-1-105LF
DigiKey Part Number
3266W-105LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266W-1-105LF
Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
1 MOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3266W-1-105LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%