3262P-1-500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
50 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3262P-1-500
DigiKey Part Number
3262P-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3262P-1-500
Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3262P-1-500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.185" Face (6.35mm x 4.70mm)
Tolerance
±10%