3224G-1-253E
DigiKey Part Number
3224G-1-253ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3224G-1-253ECT-ND - Cut Tape (CT)
3224G-1-253EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224G-1-253E
Description
TRIMMER 25K OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3224G-1-253E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
25 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.181" x 0.138" Face (4.60mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%