3223W-1-203E
DigiKey Part Number
3223W-1-203ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3223W-1-203ECT-ND - Cut Tape (CT)
3223W-1-203EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3223W-1-203E
Description
TRIMMER 20KOHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3223W-1-203E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
Tolerance
±20%