3057P-1-200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Wirewound 22.0 Turn Side Adjustment
3057P-1-200
DigiKey Part Number
3057P-1-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3057P-1-200
Description
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3057P-1-200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
20 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±5%