1.5SMC160A
DigiKey Part Number
118-1.5SMC160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC160ACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC160ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC160A
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC160A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V